29 marca 2017 sublimacyjny 1Comment

Sublimacja jest stosunkowo łatwą do opanowania technologia druku, jednak na ostateczny wygląd nadruku ma wpływ wiele czynników, o których wielu początkujących drukarzy sublimacyjnych nie ma pojęcia. Jednym z takich czynników jest wilgoć.

Wilgoć może powodować wiele niepożądanych efektów, a czasami wręcz uniemożliwić wykonanie dobrego nadruku sublimacyjnego. Podczas sublimacji pod wpływem wysokiej temperatury wilgoć zawarta w papierze sublimacyjnym, jak i gadżetach do sublimacji zamieni się w parę wodną powodując defekty nadruku takie jak: utratę ostrości, przebarwienia kolorystyczne w obrębie powierzchni o tym samym kolorze, smużenie i pylenie oraz zmiany kolorystyczne.

W optymalnych warunkach niewielka ilość wilgoci, która zawarta jest w papierze sublimacyjnym zwykle wchłonie się w procesie sublimacji i nie spowoduje niepożądanych efektów. Jednak zbyt duża ilość wody zawartej w materiałach do sublimacji na pewno spowoduje pogorszenie jakości nadruku.

Jak uniknąć przykrych niespodzianek podczas wykonywania nadruku sublimacyjnego spowodowanych wilgotnością?

Jedną z oznak zbyt dużej wilgotności papieru sublimacyjnego jest jego zawijanie się. W takim przypadku już samo drukowanie będzie dużym wyzwaniem, ponieważ podwijający się papier może zostać pobrudzony już w drukarce. Wilgotny papier może nie przyjmować tuszu, a tym samym przedłużyć proces schnięcia lub spowodować pomarszczenie się papieru.

Jeśli występują takie objawy należy papier wysuszyć wkładając go na kilka sekund do rozgrzanej prasy. Nie trzeba prasy zamykać, a jedynie „przeprasować” papier. W skrajnych przypadkach, gdy wilgoci jest dużo, warto wraz z papierem sublimacyjnym do prasy włożyć papier gazetowy lub tekturę falistą, który pomoże wchłonąć nadmiar wilgoci z papieru sublimacyjnego. Operację tą można stosować do kilku arkuszy papieru sublimacyjnego i do każdej porcji użyć nowego papieru gazetowego.

Aby uniknąć podwyższonej wilgotności papieru do sublimacji należy go przechowywać w suchym miejscu, w woreczku strunowym koniecznie ze środkiem do absorpcji wilgoci. Wielu sprzedawców papieru sublimacyjnego przechowuje go w niewłaściwych warunkach i kupując nową ryzę papieru warto zwrócić uwagę jak zachowa się pojedyncza kartka zaraz po wyjęciu z ryzy.

Jeśli zauważymy podane wyżej objawy, a jesteśmy pewni, że używamy papieru sublimacyjnego o odpowiedniej wilgotności, oznacza to zawilgocenie materiału, na którym wykonujemy nadruk. Do materiałów pochłaniających wilgoć należą: tkaniny poliestrowo-bawełniane, filc, karton, MDF itp. W takim przypadku zalecam kilkusekundowe „przeprasowanie” materiału w gorącej prasie przed wykonaniem nadruku, w celu przesuszenia oraz wyrównania powierzchni, która pod wpływem wilgoci może się marszczyć.

Podwyższona wilgotność w pomieszczeniu, w którym wykonujemy nadruki w technologii sublimacji ma również negatywny wpływ na tusz sublimacyjny oraz sprzęt /drukarki sublimacyjne i prasy termotransferowe/. W takim przypadku warto zainwestować kilka złotych w higrometr i przy jego pomocy sprawdzać poziom wilgotności w pomieszczeniu. Prawidłowa wilgotność w pomieszczeniu, w którym pracujemy powinna wynosić ok. 30-65%. Należy pamiętać, że optymalna wilgotność zależy od temperatury powietrza – im cieplej tym wilgotność będzie w granicach 45-55%, natomiast w przypadku temperatury ok. 18 stopni Celsjusza wilgotność może wynosić ok 65%.

One thought on “Wpływ wilgoci na proces wykonywania nadruku sublimacyjnego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *