W związku z dyskusją jaka wywiązała się na profilu sublimacyjny.pl na Instagramie przeprowadziłem drugą cześć testu. Tym razem do wykonania nadruku użyłem zdjęcia. Jak w poprzednim teście przygotowałem dwa pliki różniące się trybem kolorów w jakim zostały stworzone.
Tak jak w poprzednim przypadku projekt w trybie RGB wykazuje większą jaskrawość i nasycenie kolorów niż projekt w trybie CMYK.
Projekty zostały wydrukowane bezpośrednio z programu graficznego Adobe Photoshop zgodnie z ustawieniami jak na screenie poniżej /tym razem prezentuję ustawienia dla trybu CMYK/.
Tak wyglądały wydruki projektów w trybie CMYK i RGB.
Podobnie jak w poprzednim przypadku jedyna zauważalna różnicą wydruku była ilość zużytego tuszu. Wydruk z trybu CMYK potrzebował trochę więcej czasu do pełnego wyschnięcia.
Oba projekty zostały przeniesione na standardowe białe kubki do sublimacji.
Oto efekt końcowy testu /kliknij w zdjęcie, aby je powiększyć/:
Wnioski z testu:
- Tryb kolorów w jakim przygotujemy projekt nie ma większego wpływu na skalę kolorystyczną gotowego wydruku, ponieważ jest ona ograniczona przez możliwości uzyskania koloru bezpośrednio w drukarce – wynik mieszania podstawowych kolorów farb drukarskich CMYK.
- Plik przygotowany w trybie CMYK jest większy, gdyż zawiera więcej informacji niż plik w trybie RGB.
- Wydruk przygotowany w trybie RGB jest jaśniejszy od wydruku z projektu CMYK o około 5%, ponieważ do jego wykonania drukarka zużyła mniej tuszu.
- Wydruk z projektu CMYK wymaga więcej czasu do pełnego wyschnięcia.
- Nadruk na kubku z z projektu wykonanego w trybie CMYK jest delikatnie ciemniejszy, niż nadruk wykonany z projektu RGB. W tym momencie warto zauważyć, że duża ilość tuszu sublimacyjnego w trybie CMYK, może powodować, przy zbyt małym nacisku delikatne rozmycie krawędzi, przy tym samym nacisku krawędzie gotowego wydruku z projektu RGB będą ostrzejsze.
Podsumowanie:
Jak widać z przeprowadzonych testów tryb kolorów projektu nie ma większego wpływu na ostateczny wygląd nadruku, pod warunkiem, że same zdjęcia użyte do wykonania projektu są odpowiedniej jakości, w przeciwnym wypadku należy przeprowadzić korektę barwną, dzięki której unikniemy przekłamania w kolorze nadruku. Często na nadruku twarze osób są zbyt czerwone, ale jest to spowodowane złą jakością zdjęcia np. prześwietleniem, a nie złym trybem kolorów projektu. Warto pamiętać, aby w jednym projekcie nie łączyć obu trybów koloru np. zdjęcie w trybie RGB, a elementy graficzne /ramki, napisy/ w trybie CMYK – ten błąd popełniają głównie osoby korzystające z programu graficznego Corel Draw.
Pięknie dziękuję za info:), przydatne.
Cieszę się, że informacje się przydały.