14 lutego 2017 sublimacyjny 2Comment

Temperatura i czas wykonywania nadruku maja bezpośredni wpływa na ostateczną jakość gadżetu z nadrukiem. Dobranie odpowiedniej temperatury i czasu sublimacji  stanowi spory problem dla początkujących drukarzy. Temperatura i czas to ściśle powiązane ze sobą parametry, zależne jeden od drugiego.

Proces sublimacji tuszu przebiega w temperaturze 160-180 °C. Producenci gadżetów do wykonywania nadruków sublimacyjnych podają przybliżoną temperaturę i czas w jakim należy wykonać prawidłowy nadruk. W tych publikacjach spotkałem się z zakresem 145-220 °C. Warto dla własnego doświadczenia wykonać kilka eksperymentalnych nadruków, aby poznać zależność temperatury od czasu sublimacji.

Oto najważniejsze zasady:

  • im wyższa temperatura tym szybszy proces przechodzenia tuszu sublimacyjnego w stan lotny
  • im dłuższy czas sublimacji tym więcej tuszu wnika w warstwę polimeru

Na tej podstawie można wysnuć bardzo ogólny wniosek – przy niższej temperaturze czas wykonywania nadruku powinien być dłuższy, niż przy wyższej.

Flagowy gadżet druku w technologii sublimacji to kubek z nadrukiem i na jego przykładzie omówię jak prawidłowo dobrać temperaturę i czas, aby jakość nadruku była najwyższa. Nadruk sublimacyjny na kubku wykonuje się w temperaturze 180 °C w czasie 180 sekund dla pełnokolorowego projektu pokrywającego 100% pola nadruku. W takich warunkach kolory na kubku powinny w 95% być porównywalne do kolorów oryginalnego zdjęcia, natomiast powierzchnia kubka powinna być błyszcząca, chyba że kubek ma matowe wykończenie. Nie uwzględniamy ciśnienia, które omówię w kolejnym poście.

Gdy temperatura będzie za niska, a czas za krótki nadruk będzie blady tzw. niedogrzany. Tusz sublimacyjny za wolno przechodził w stan lotny i zbyt mała jego ilość dociera do warstwy polimeru.

Gdy temperatura będzie za wysoka, dochodzi do tzw. przegrzania nadruku. Kolory są ciemne, kolor czarny wpada w brąz, a w skrajnych przypadkach dochodzi do uszkodzenia warstwy polimeru, który staje się matowy i odkleja się od pokrytego nim przedmiotu, a w przypadku nadruków na odzieży – zżółknięcia materiału.

Na prawidłowe dobranie temperatury i czasu wykonywania nadruku ma wpływ wiele czynników, miedzy innymi:

  • ilość kolorów i wielkość nadruku – jeśli nadruk jest jedno-, dwu-kolorowy /np. logo/ i nie zajmuje całego pola nadruku można skrócić czas, w takim przypadku skrócenie czasu wpłynie na ostrość krawędzi nadruku, zbyt długi czas parowania tuszu może spowodować rozmycie krawędzi;
  • materiał z jakiego wykonany jest gadżet – plastik wymaga niższej temperatury, a w niektórych wypadkach metalowej formy zapobiegającej odkształcaniu np. plastikowe kubki, etui 3D do telefonów;
  • wielkości / wagi przedmiotu, na którym wykonujemy nadruk – im przedmiot większy / cięższy tym ma większą bezwładność cieplną i trzeba mu dostarczyć więcej energii, aby osiągnąć optymalną temperaturę sublimacji, lub znacząco zwiększyć czas;

Należy pamiętać, aby czas mierzyć zawsze od momentu osiągnięcia przez prasę z przedmiotem ustawionej temperatury, a nie od momentu umieszczenia przedmiotu w prasie – to jeden z najczęściej powtarzających się błędów początkujących drukarzy.

temperatura i czas przy wykonywaniu nadruku sublimacyjnego

Kolejnym często powtarzającym się błędem jest określanie temperatury wyłącznie na podstawie wskazania prasy termicznej, a nie faktycznej temperatury płyty grzewczej lub grzałki prasy. Prasy niskiej jakości bardzo często „przekłamują” temperaturę, dlatego co jakiś czas należy sprawdzić faktyczną temperaturę grzałki przy pomocy pirometru i porównać ją ze wskazaniem prasy. W przypadku dużej różnicy należy wprowadzić odpowiednią korektę zmniejszając lub zwiększając temperaturę na wyświetlaczu prasy, tak aby odpowiadała faktycznej temperaturze i nie sugerować się wskazaniami, a wyłącznie pomiarami.

Praktyczne określanie temperatury  i czasu wykonywania nadruków sublimacyjnych na różnych gadżetach przedstawię w części praktycznej, w kolejnych postach.

2 thoughts on “Temperatura oraz czas druku w technologii sublimacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *