Zgodnie z zapowiedzią z artykułu „Materiały niezbędne do wykonywania nadruków w technologii sublimacji” przedstawiam ogólne porównanie drukarek tuszowych i żelowych wykorzystanych do sublimacji. Wybór technologii tuszowej, czy żelowej to jeden z podstawowych dylematów zarówno osób rozpoczynających wykonywanie nadruków w technologii sublimacji, jaki i osób, które zajmują się tym już jakiś czas. W artykule porównuje drukarki biurkowe, pomijając plotery wielkoformatowe do sublimacji.
Technologia tuszowa
Sprzęt:
Drukarki tuszowe do sublimacji to nie dedykowane rozwiązanie tylko nic innego jak zwykła drukarka biurkowa, do której dodano system stałego zasilania z tuszem sublimacyjnym. Do sublimacji mogą być wykorzystane wszystkie drukarki posiadające głowice piezoelektryczne, najczęściej są to drukarki Epson lub Brother. Niestety, w przypadku zastosowania w takiej drukarce tuszu sublimacyjnego automatycznie tracimy gwarancję producenta.
Podstawowe parametry druku:
- rozdzielczość: 5760 x 1440 DPI
- szybkość druku: ok. 6 stron A4 przy podanej wyżej rozdzielczości /wraz z obniżeniem jakości wydruku wzrasta prędkość/
Oprogramowanie:
- podstawowy sterownik Plug and Play zapewniający podstawowe funkcje
- programy pomocnicze – Easy Photo Print
Eksploatacja:
Eksploatacja drukarek tuszowych może przysparzać pewne trudności, są to między innymi: przysychająca głowica, a tym samym konieczność codziennego lub co kilka dni /w zależności od temperatury pracy/ uruchomienia drukarki i wykonania wydruku; konieczność wymiany i „resetu” tzw. pampersa; zapowietrzanie drukarki i inne, które opiszę szczegółowo w artykułach o eksploatacji i rozwiązywaniu najczęstszych problemów z drukarkami tuszowymi.
W drukarkach tuszowych można stosować różne rodzaje papieru, z wyjątkiem dedykowanych do drukarek żelowych.
Koszty:
Zakup drukarki tuszowej:
- A4 to koszt 400-600 zł + system stałego zasilania 50-200 zł
- A3 to koszt 1000-1400 zł + system stałego zasilania 50-200 zł
Tusz sublimacyjny:
- 100 ml to koszt 15-60 zł
Papier do sublimacji:
- A4 – 100 arkuszy to koszt 35-120 zł
- A3 – 100 arkuszy to koszt 50- 160 zł
Technologia żelowa
Sprzęt:
Drukarki żelowe do sublimacji to dedykowane rozwiązanie. Rozwiązanie to jest aktualnie oferowane przez firmę Sawgrass, pod handlową nazwą Virtuoso. Sawgrass od ponad 25 lat specjalizuje się w tworzeniu barwników do sublimacji. Virtuoso to drukarka z dedykowanym oprogramowaniem do żelu sublimacyjnego oraz fabrycznymi kardridżami. Drukarka ta posiada gwarancję producenta z dostępem do kompleksowego wsparcia zapewniającego pomoc w zakresie obsługi drukarki, oprogramowania oraz żelu sublimacyjnego.
Podstawowe parametry druku:
- rozdzielczość: 1200 x 1200 DPI
- szybkość druku: ok. 20 stron A4 przy podanej wyżej rozdzielczości /wraz z obniżeniem jakości wydruku wzrasta prędkość/
Oprogramowanie:
- PoverDriver – rozwiązanie dedykowane do zarządzania kolorem dla tuszy SubliJet, ChromaBlast i zestawów FabricMaker
- CreativeStudio – oprogramowanie graficzne do projektowania
Eksploatacja:
Ekspolatacja drukarek żelowych nie powinna przysparzać trudności. Według zapewnień producenta głowica nie przysycha i drukarka jest gotowa do pracy nawet dłuższej przerwie.
W drukarkach żelowych należy stosować wyłącznie papier dedykowany do tej technologii.
Koszty:
Zakup drukarki żelowej /z kompletem kardridży z żelem sublimacyjnym/:
- A4 to koszt około 2500 zł
- A3 to koszt około 4000 zł
Żel sublimacyjny SubliJet-HD:
- 29 ml /cyan, magenta, yellow/ to koszt około 260 zł
- 42 ml /black/ to koszt około 360 zł
Dedykowany papier:
- A4 – 100 arkuszy to koszt 80-100 zł
- A3 – 100 arkuszy to koszt 150-180 zł
Podsumowanie
Jak widać każda z prezentowanych technologii ma swoje wady i zalety. Żywotność drukarek w obu technologiach, jakość wydruku i ich wydajność jest porównywalna. Przy wyborze drukarki tuszowej czy żelowej nie można kierować się wyłącznie aspektem finansowym, w którym technologia żelowa wypada dużo gorzej. Nie bez znaczenia jest tu również czas niezbędny do przygotowania drukarki do pracy i czas potrzebny na jej obsługę, w tej kategorii wygrywa technologia żelowa. O wyborze drukarki decyduje poziom produkcji i do kogo ta produkcja będzie skierowana. Jeżeli nastawiamy się na dużą produkcję gadżetów to trzeba liczyć się z niższą ceną, ale przy produkcji pojedynczych fotoupominków cena może być już wyższa. Kierując się tą myślą, każdy sam powinien odpowiedzieć sobie na pytanie: którą drukarkę wybrać?
Czy możecie Państwo zasugerować jakieś drukarki do sublimacji w formacje a3?
Czy chodzi o drukarkę tuszową czy żelową ?