18 lutego 2018 sublimacyjny 0Comment

Jednym z wielu podstawowych pytań, które zadają sobie osoby rozpoczynające wykonywanie nadruków w technologii sublimacji, są pytania o wybór sprzętu – pras termotransferowych i drukarek sublimacyjnych. Dzisiaj postaram się przybliżyć temat wyboru prasy do wykonywania nadruków sublimacyjnych na kubkach.

Przed ostatecznym wyborem najodpowiedniejszej prasy warto zadać sobie kilka pytań:

  1. Do czego ma służyć prasa termotransferowa?
  2. Jaka będzie wielkość produkcji kubków z nadrukiem?
  3. Jak długo ma posłużyć prasa do kubków?
  4. Czy sprzedawca prasy do kubków zapewnia części zamienne i serwis?

 

Do czego ma służyć prasa termotransferowa?

Może trochę niezręcznie zadałem to pytanie, a dokładnie chodzi o to do jakich gadżetów będzie wykorzystywana prasa do kubków – czy tylko do standardowych kubków, czy również do innych gadżetów, na których można wykonać nadruk w technologii sublimacji, przy użyciu prasy do kubków.

W zależności od sposobu ustawienia kubka w prasie można je podzielić na dwie grupy – prasy pionowe i prasy poziome.

Prasa pionowa do kubków

Kubek w tej prasie podczas wykonywania nadruku znajduje się w pozycji stojącej – pionowej. Kubek wkładany jest przeważnie denkiem na dół, ponieważ w podstawie prasy zamontowany jest gumowy amortyzator zabezpieczający kubek przed pęknięciem. Ze względu na swoja konstrukcję prasy pionowe mogą być zamykane i otwierane ręcznie lub automatycznie: pneumatycznie lub elektrycznie. Prasy te dedykowane są jedynie do kubków, co prawda można na nich wykonać nadruk na wyższych gadżetach niż kubek, ale jedynie w ich dolnej cześć. Konstrukcja tych pras umożliwia jedynie wykonanie nadruków na produktach cylindrycznych – nie ma możliwości zmiany grzałek np. na grzałkę do kubków Latte.

Prasa pozioma do kubków

Kubek w tej prasie wkładany jest poziomo, w pozycji leżącej. W tej prasie, poza wykonywaniem nadruków na kubkach, dzięki możliwości przesuwania gadżetu, można wykonać nadruk na przedmiotach o wysokości większej niż szerokość grzałki np. na bidonach, termosach, wazonach itp. Przesuwając gadżet w grzałce nie jesteśmy ograniczeni podstawą prasy jak w prasie pionowej, a tym samym nadruk na wysokim przedmiocie można wykonać na dowolnej wysokości. Prasy poziome mają jeszcze jedną ważną cechę, której nie posiadają prasy pionowe – w wybranych modelach można wymieniać grzałki i wykonywać nadruki nie tylko na przedmiotach cylindrycznych.

Niektóre modele pras poziomych posiadają w komplecie wymienne grzałki, co umożliwia wykonywanie nadruków nie tylko na kubkach, bidonach, a po szybkiej, samodzielnej wymianie grzałki, na: kubkach cylindrycznych o różnych średnicach, małych kubkach Latte, dużych kubkach Latte, kieliszkach itp.

 

Jaka będzie wielkość produkcji kubków z nadrukiem?

Najprościej mówiąc, czy planujemy wykonywanie pojedynczych fotokubków czy dużych serii kubków reklamowych? W tym przypadku można wybrać prasę do wykonywania nadruku na jednym kubków lub prasę umożliwiającą jednoczesne wygrzewanie kilku kubków. W tej kategorii występują zarówno prasy pionowe i poziome posiadające kilka „stanowisk” do wygrzewania kubków oraz prasy 3D, działające jak piekarnik. W przypadku stosowania pras 3D do wykonania nadruku niezbędne są tzw. klemy z termoodpornego silikonu.

Nie spotkałem prasy do jednoczesnego wykonywania kilku kubków z nadrukiem dostosowanych do innego rodzaju kubków oprócz cylindrycznych lub z możliwością wymiany grzałek do kubków o innych kształtach.

 

Jak długo ma posłużyć prasa do kubków?

Wiadomo, że każdy środek trwały w firmie prędzej czy później ulegnie zniszczeniu. Dlatego w momencie zakupu prasy do kubków warto ustalić koszt jej zużycia w czasie, ten koszt to nic innego jak amortyzacja środków trwałych. W momencie startu firmy każdy grosz ma znaczenie, jeśli firma działa jakiś czas są środki na inwestycje. Przy zakupie prasy termotransferowej, nie tylko do kubków warto zwrócić uwagę na stosunek jakości wykonania do ceny. Na rynku są prasy w rożnych cenach – od około 300 zł do ponad 2000 zł. Nie zawsze trwałość prasy idzie w parze z ceną. Dobrą, trwałą i niezawodna prasę do kubków można kupić już za 600-700 zł. Będzie to prosta prasa ręczna, bez możliwości wymiany grzałek. Za dodatkową funkcjonalność lub wyższą jakość wykonania trzeba dopłacić.

 

Czy sprzedawca prasy do kubków zapewnia części zamienne i serwis?

Prasa termotransferowa do kubków jak każde urządzenie może ulec awarii. Przeglądając oferty firm oferujących prasy do sublimacji, sprzedający wyłącza z gwarancji elementy grzejne pras, czyli grzałki. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić czy w przypadku spalenia się grzałki bez problemu dostaniemy kolejną. Należy wiedzieć, że każdy producent pras termotransferowych stosuje inne rozwiązania, np. czujniki temperatury. Z tego powodu grzałki różnych producentów mogą nie współpracować z jednostką sterująca naszej prasy, co w skrajnym przypadku może doprowadzić do trwałego uszkodzenia jednostki sterującej, która jest najdroższym i kluczowym elementem prasy.

W takim przypadku powinniśmy mieć możliwość oddania urządzenia do serwisu. Niestety nie każdy sprzedawca prasy termotransferowej zapewnia serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Większość pras na rynku to produkty chińskie, dlatego brak serwisu na miejscu i konieczność wysłania prasy do producenta spowoduje dłuższą przerwę w produkcji lub konieczność zakupu dodatkowego, rezerwowego urządzenia.

 

Podobnych pytań w przypadku wyboru prasy do wykonywania kubków z nadrukiem sublimacyjnym może być sporo. Myślę, że zadałem najważniejsze i choć trochę udało mi się na nie odpowiedzieć. Gdybym coś przeoczył proszę o pozostawienie uwag i innych pytań w komentarzu. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *