29 kwietnia 2017 sublimacyjny 3Comment

W artykule „Jak prawidłowo dobrać docisk przy wykonywaniu nadruku sublimacyjnego?” wspomniałem o metodzie odwrotnej, zwanej również metodą płytkową. Metoda ta stosowana jest do wykonywania nadruków na twardych, płaskich przedmiotach, których powierzchnia nie jest doskonale równa np. płytkach ceramicznych, granitach, kryształach do sublimacji, ramkach szklanych itp.

Na czym polega i w jakim celu stosuje się wykonywanie nadruku sublimacyjnego metodą odwrotną, zwaną również płytkową?

Metoda odwrotna polega na umieszczeniu papieru sublimacyjnego z wzorem nadruku nie bezpośrednio pod grzałką prasy, a z odwrotnej strony przedmiotu i wygrzewanie go „przez przedmiot”. Papier sublimacyjny znajduje się pod przedmiotem i jest dociskany do przedmiotu przez podkład silikonowy. Sposób ten może być stosowany w przypadku gadżetów, które dobrze przewodzą temperaturę. Metoda odwrotna wymaga zwiększenia czasu wygrzewania przedmiotu, nawet do 20 minut. Czas wygrzewania zależny jest od wielkości przedmiotu, im większy /grubszy/ przedmiot, tym czas odpowiednio dłuższy. Dla płytek ceramicznych czas grzania to 7-10 minut, dla mniejszych granitów i gadżetów szklanych – 10-15 minut, dla większych granitów i kryształów – 12-20 minut.

Zastosowanie tej metody ma na celu zniwelowanie różnic w sile docisku spowodowanych nierówną powierzchnią, a jednocześnie chroni gadżet przed uszkodzeniem. W przypadku twardych przedmiotów, których powierzchnia nie jest doskonale płaska np. płytek ceramicznych, nadruk wykonywany metodą tradycyjną będzie powodował niedogrzanie oraz rozmycie ostrości na wklęsłych częściach powierzchni. Gdy będziemy starali się wyeliminować ten błąd zwiększając siłę docisku może dojść do uszkodzenia /pęknięcia/ przedmiotu.

Oto rysunek poglądowy wyjaśniający różnice pomiędzy metodą tradycyjną, a metodą odwrotną.

metoda odwrotna w sublimacji

Jak widać nadruk wykonany metodą tradycyjną nie jest doskonały – w miejscu gdzie papier sublimacyjny nie dotykał do przedmiotu do nadruku tusz sublimacyjny miał zbyt dużo miejsca do migracji i w tym miejscu nadruk ma nieprawidłowe kolory /niedogrzanie/ oraz nie ma prawidłowej ostrości.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku krawędzi płytek ceramicznych i podobnych przedmiotów, których krawędzie są fazowane. W przypadku metody tradycyjnej krawędzie pozostaną niedogrzane, co w przypadku wykonywania mozaiki z płytek ceramicznych automatycznie dyskwalifikuje produkt. Przy zastosowaniu metody odwrotnej nadruk, nawet na fazowanych krawędziach będzie ostry i w prawidłowych kolorach.

krawędzie płytki ceramicznej z nadrukiem

Metoda ta na pewno jest czasochłonna, ze względu na dłuższy czas potrzeby go wykonania nadruku, ale gwarantuje doskonalej jakości nadruk, a tym samym mniejsze odrzuty produkcyjne.

3 thoughts on “Wykonywanie nadruku sublimacyjnego metodą odwrotną

    1. Dziękuję za miłą opinię o blogu.
      Do prasy płaskiej mam dwa podkłady silikonowe o różnym stopniu twardości. Raczej ciężko zdefiniować stopień twardości /podobnie jak docisk :)/. Przyjmijmy, że jeden jest twardy, a drugi miękki. Do metody odwrotnej stosuje ten miękki. Stosuje go do wszystkich przedmiotów, których wykonanie przysparza trochę trudności ze względu na nierówność powierzchni. Twardy podkład zakładam na prasę w przypadku koszulek, poszewek, blach itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *