Druk sublimacyjny zaliczany jest do technologii termotransferowych. Do jego wykonania niezbędna jest wysoka temperatura oraz ciśnienie, sam proces obiera się na zjawisku sublimacji, czyli przechodzenia ze stany stałego w stan gazowy z pominięciem fazy ciekłej.
Jak przebiega proces wykonywania druku sublimacyjnego?
Druk sublimacyjny można wykonać na polimerach, które pod wpływam wysokiej temperatury „rozluźniają” swoją strukturę, tworząc mikropory. Pigmenty zawarte w tuszu sublimacyjnym i wydrukowane na papierze sublimacyjnym znajdują się w fazie stałej. Pod wpływem działania wysokiej temperatury /160-180 °C/ pigmenty przechodzą w stan gazowy i parują z powierzchni papieru sublimacyjnego. Gazy pod wpływem ciśnienia /prasy termotransferowej/ kierowane są na powierzchnię, na której wykonujemy nadruk i wnikają w mikropory w poliestrze, gdzie przechodzą w stan stały. Po ochłodzeniu powierzchni wykonany w ten sposób nadruk zostaje utrwalony.
Na proces wykonywania druku w technologii sublimacji mają wpływ trzy podstawowe parametry:
- temperatura – proces sublimacji przebiega w temperaturze 160-180 °C
- czas – okres niezbędny, aby odpowiednia ilośc tuszu przedostała się do warstwy polimeru
- ciśnienie – tzw. „docisk” to nic innego jak nacisk elementu grzejnego na przedmiot, na którym wykonujemy nadruk sublimacyjny
Jak dopasować te trzy parametry i jaki mają wpływ na jakość nadruku przedstawię w kolejnych postach.