13 lutego 2017 sublimacyjny 0Comment

Druk sublimacyjny zaliczany jest do technologii termotransferowych. Do jego wykonania niezbędna jest wysoka temperatura oraz ciśnienie, sam proces obiera się na zjawisku sublimacji, czyli przechodzenia ze stany stałego w stan gazowy z pominięciem fazy ciekłej.

Jak przebiega proces wykonywania druku sublimacyjnego?

Druk sublimacyjny można wykonać na polimerach, które pod wpływam wysokiej temperatury „rozluźniają” swoją strukturę, tworząc mikropory. Pigmenty zawarte w tuszu sublimacyjnym i wydrukowane na papierze sublimacyjnym znajdują się w fazie stałej. Pod wpływem działania wysokiej temperatury /160-180 °C/ pigmenty przechodzą w stan gazowy i parują z powierzchni papieru sublimacyjnego.  Gazy pod wpływem ciśnienia /prasy termotransferowej/ kierowane są na powierzchnię, na której wykonujemy nadruk i wnikają w mikropory w poliestrze, gdzie przechodzą w stan stały. Po ochłodzeniu powierzchni wykonany w ten sposób nadruk zostaje utrwalony.

 Jak przebiega proces wykonywania nadruku sublimacyjnego

Na proces wykonywania druku w technologii sublimacji mają wpływ trzy podstawowe parametry:

  • temperatura – proces sublimacji przebiega w temperaturze 160-180 °C
  • czas – okres niezbędny, aby odpowiednia ilośc tuszu przedostała się do warstwy polimeru
  • ciśnienie – tzw. „docisk” to nic innego jak nacisk elementu grzejnego na przedmiot, na którym wykonujemy nadruk sublimacyjny

Jak dopasować te trzy parametry i jaki mają wpływ na jakość nadruku przedstawię w kolejnych postach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *