18 lutego 2017 sublimacyjny 7Comment

Tusz sublimacyjny
tusz sublimacyjny

Tusz sublimacyjny to wodny roztwór past barwnikowych wzbogaconych o dodatkowe substancje: środki powierzchniowo-czynne,  środki zwilżające, środki podnoszące rozpuszczalność barwników, dyspergatory, modyfikatory lepkości, substancje stabilizujące pH, antyutleniacze, filtry podnoszące odporność na promieniowanie UV, itp. Pomimo dodania do tuszu substancji zapobiegających „starzeniu” się tuszu z czasem spada jego wartość użytkowa, przyjmuje się, że tusz sublimacyjny powinien zostać zużyty do 6 miesięcy od daty otwarcia opakowania zbiorczego. W praktyce czas ten zależny jest od warunków w jakich jest wykorzystywany, przede wszystkim od temperatury – im wyższa tym tusz „starzeje” się prędzej. Ze względu na wielkość cząstek past barwnikowych producent określa możliwości ich stosowania np. w drukarkach biurowych lub ploterach wielkoformatowych. Wybór odpowiedniego tuszu ma istotny wpływ na jakość nadruku, ale od niego zależy również przebieg całego procesu produkcyjnego tzn. straty materiału, czas schnięcia, zbyt duża ilość tuszu pozostająca na papierze po procesie sublimacji oraz przestoje związane z zatykaniem się głowic i ich udrażnianiem. Koszt tuszu sublimacyjnego waha się w przedziale 20-30% całkowitego kosztu wydruku sublimacyjnego.

Dobry tusz sublimacyjny powinien charakteryzować się następującymi właściwościami:

 • stały średni rozmiar pojedynczej cząsteczki barwnika
 • intensywna barwa i dobre nasycenie kolorów
 • odpowiednia koncentracja barwnika zapewniająca prawidłowe pokrycie drukowanej powierzchni, a tym samym możliwość druku mniejszą ilością tuszu
 • bogata gama kolorów wpływająca na prawidłowe odwzorowanie grafiki
 • optymalna płynność zapobiegająca zatykaniu się głowic oraz rozpływaniu się na papierze sublimacyjnym
 • odpowiednia szybkość schnięcia eliminująca kleksy i cętki oraz marszczenie się papieru
 • wydajny transfer zapewniający odpowiednią ostrość przenoszonego obrazu

Szczegółowe właściwości tuszu sublimacyjnego najpopularniejszych na naszym rynku producentów opiszę w kolejnych artykułach.

Żel sublimacyjny

żel sublimacyjnyŻel sublimacyjny to nic innego jak tusz w formie żelu zamknięty w szczelnym kartridżu. Liderem w produkcji żelu sublimacyjnego jest firma Sawgrass. Firma ta oferuje dedykowaną do sublimacji drukarkę z kompletem żeli sublimacyjnych wraz z oprogramowaniem do druku i zarządzania kolorem w technologii sublimacji. Żele charakteryzują się odpowiednim współczynnikiem lepkości, gwarantując jednocześnie wysoką jakość druku z doskonałym odzwierciedleniem kolorów. Niewątpliwą zaletą stosowania żeli jest fakt, że żel nie zasycha jak tusz, a tym samym drukarka jest zawsze gotowa do pracy, nawet po dłuższej przerwie. Jedyną wadą stosowania żelu jest jej koszt i konieczność stosowania dedykowanego papieru. Szczegółowe porównanie technologii tuszowej i żelowej znajdziesz tutaj.

Papier do sublimacji

papier sublimacyjnyPapier sublimacyjny to papier o gramaturze 95-160 g/m2 pokryty jednostronnie lub obustronnie warstwą uniemożliwiającą bezpośrednie wsiąkanie tuszu w strukturę papieru, a tym samym zapobieganie jego marszczeniu. Na rynku występuje wiele rodzajów papieru różniących się między innymi czasem schnięcia, przeznaczeniem /technologia tuszowa, technologia żelowa/, sposobem odwzorowywania szczegółów i kolorów wydruku. Papier sublimacyjny występuje w formatach A4, A3, w formacie dedykowanym do produkcji kubków 238 x 98 mm oraz w rolkach do ploterów wielkoformatowych o szerokościach 43 cm, 61 cm, 91 cm, 110 cm i długościach 50 lub 100 m w zależności od średnicy gilzy, na którą jest nawinięty. Informacje o właściwościach najpopularniejszych papierów do sublimacji znajdziesz tutaj.

Folia do sublimacji

folia do sublimacjiFolia sublimacyjna ma to samo zadanie co papier sublimacyjny, tzn służy do przenoszenia wydrukowanego na niej wzoru na gadżet, jednak wykorzystując jej przezroczystość możemy dokładniej spozycjonować miejsce wykonania transferu, czego nie zrobimy przy pomocy papieru. Druk na folii wykonuje się zawsze po matowej stronie. Wydruk na folii potrzebuje więcej czasu na wyschnięcie niż w przypadku papieru, nawet wolnoschnącego. W przypadku nałożenia dużej ilości tuszu lub żelu folię można przesuszyć używając suszarki do włosów, stosując niezbyt wysoka temperaturę. Folia do sublimacji występuje w formatach A4 i A3. Ze względu na wysoką cenę nie jest zbyt często stosowana.

Taśma termiczna

taśma termicznaTaśma termiczna służy do przyklejenia wypozycjonowanego papieru sublimacyjnego z nadrukiem na gadżecie w momencie wykonywania nadruku, aby zapobiec jego przesunięciu. Taśma wykonana jest z termoodpornego tworzywa, dzięki czemu nie zmienia swoich właściwości pod wpływem działania wysokiej temperatury – nie kurczy się nie nie rozciąga. Taśma pokryta jest termoodpornym, transparentnym klejem, który nie zostawia śladów na kubkach, tekstyliach i innych gadżetach. Siła kleju jest tak dobrana, aby wystarczająco mocno utrzymać papier w prawidłowej pozycji i jednocześnie nie uszkodzić ciepłego polimeru w momencie usuwania papieru po procesie wykonywania nadruku sublimacyjnego. Taśmy termiczne można kupić w rolkach o szerokościach 6 mm, 10 mm, 20 mm i długości około 30 metrów. Do pozycjonowania nadruku wystarcza odcinek 1-1,5 cm.

Folia do sublimacji 3D

folia do sublimacji 3DFolia ta stosowana jest głównie do wykonywania tzw. nadruków 3D na etui do urządzeń mobilnych: smartphonów, tabletów, itp. Można ją stosować do etui polimerowych, jak i plastikowych z powłoką polimerową. Stosując folię do sublimacji 3D, zamiast papieru sublimacyjnego, nie musimy stosować silikonowej membrany prasy 3D. Jej zastosowanie daje również o wiele lepszy efekt końcowy, niż w przypadku papieru. Folia pod wpływem temperatury robi się miękka i po odessaniu powietrza dokładniej przylega do etui, niż standardowy papier sublimacyjny. Folia występuje w sprzedaży w formatach A4 i A3. Jak w przypadku zwykłej folii do sublimacji nie należy do najtańszych materiałów.

Polimer w płynie

Polimer w płynie, zwany również lakierem sublimacyjnym lub aktywatorem powierzchni do sublimacji to substancja, którą nakładamy na dowolny przedmiot, a po jej wyschnięciu można na nim wykonać nadruk w technologii sublimacji. Polimer nakłada się wałkiem lub metodą natryskową. Samo nałozenie polimeru nie należy do najłatwiejszych czynności. Od prawidłowego wykonania powierzchni polimerowej zależy ostateczny wygląd nadruku, musi ona być jednakowej grubości, równa, bez zacieków i doskonale gładka. Przy jej pomocy można wykonać np. nadruk sublimacyjny na drewnie.

Papier termoodporny

Papier termoodporny służy do zabezpieczenia otoczenia wokół przedmiotu, na którym wykonujemy nadruk, przed oparami tuszu sublimacyjnego. Chroni on element grzejny prasy termotransferowej przed przyleganiem cząstek tuszu, a tym samym przed zabrudzeniem kolejnego transferu, który będziemy wykonywać. Stosowanie papieru jest niezbędne w przypadku wykonywania nadruków na tekstyliach np. koszulkach, jako przekładki tak, aby wzór nie przeszedł na kolejna warstwę materiału. Papier termoodporny należy po każdym transferze wyrzucić i zastąpić go nowym. Jako tańszy zamiennik papieru termoodpornego można stosować papier do pieczenia.

7 thoughts on “Materiały niezbędne do wykonywania nadruków w technologii sublimacji

 1. Witam
  Mam pytanie, Jak bezpiecznie przetransportować zadrukowany papier sublimacyjny, gotowy do wgrzania przy pomocy prasy? Muszę przewieźć takie transfery za granicę i dopiero tam je wgrzać na koszulki ale boję się że się uszkodzą w transporcie.

  1. Panie Radku, nie ma żadnego niebezpieczeństwa. Zadrukowany papier sublimacyjny nie musi być wykorzystany od razu do wykonania nadruku i można go bez problemu transportować. Wykonuję nadruki na papierze sublimacyjnym dla klientów i wysyłam je w zwykłej kopercie, oczywiście zabezpieczone tak, aby się nie pogniotły.

 2. Witam
  Posiadam papier transferowy
  I drukarke canon pixma – dużaaaa drukarka z podajnikiem papieru do A3 – oraz A3+
  I tutaj mam pytanie zakupilem papier transferowy forever bez tła i chcialbym córce na koszulki przeniesc grafike – pisiadam rowniez duza prase heat press
  Ale pytanie brzmi :
  Czy moge uzyc na ten transfer papieru tusze ktore saw tej drukarce atramentowej ??

  Czy musze zakupic jakies specjalnie tusze ??

  1. Forever ma duży wybór papierów transferowych – nie wiem dokładnie, o który Ci chodzi. Cześć z nich jest przeznaczona do drukarek z tuszem sublimacyjnym, a cześć do drukarek laserowych CMYK lub CMY + W /biały toner/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *