21 lipca 2019 sublimacyjny 1Comment

„Jak co roku w Chałupach, gdy zaczyna się upał …” powraca temat wykonywania nadruku na koszulkach. T-shirt z nadrukiem to od wielu lat jeden z najpopularniejszych gadżetów z nadrukiem. W okresie wakacyjnym znacznie wzrasta zapotrzebowanie na oryginalne i niepowtarzalne koszulki. Noszą je zarówno kobiety, jak i mężczyźni, a nierzadko pomysłowi rodzice, koszulki z indywidualnym nadrukiem zakładają swoim dzieciom. Co umieszczamy na takich koszulkach? Możliwości jest wiele: fotografię idola, postać z ulubionej bajki, patriotyczna grafikę, śmieszny tekst lub humorystyczne elementy graficzne, itp.

Jak wykonać nadruk na koszulce?

Przegląd technologii termotransferowych

Nadruk sublimacyjny

To doskonały wybór na wykonanie nadruku na koszulce pod warunkiem, że jest ona biała i wykonana tkaniny poliestrowej lub zawierającej w swoim składzie minimum 50% poliestru. Nadruk na koszulce wykonany w technologii sublimacji nie ma ograniczeń w ilości kolorów, może posiadać przejścia tonalne, a przy tym jest niewyczuwalny i odporny na pranie.

Wzór należy wydrukować w lustrzanym odbiciu na papierze sublimacyjnym, przy użyciu standardowego tuszu sublimacyjnego i przenosi na koszulkę w prasie płaskiej w temperaturze ok. 180° C w czasie 90-120 sekund z dość dużym naciskiem.

Przed wykonaniem nadruku należy przeprasować koszulkę, aby odparować z niej wilgoć i wyrównać powierzchnie pod nadruk.

Podczas wykonywania nadruku warto przykleić wzór, ponieważ często podczas otwierania prasy może dojść do jego przesunięcia i zduplikowania obrazu tzw. efekt ghosting.

Nadruk w technologii ChromaBlast

Nadruk w tej technologii opisałem w artykule „Czy można wykonać nadruk sublimacyjny na bawełnie?” Nadruk ChromBlast wykonuje się przeważnie na białej, bawełnianej koszulce. W odróżnieniu od nadruku sublimacyjnego jest on wyczuwalny i mniej trwały. Trwałość tego nadruku to 30-40 prań w temperaturze do 30º C.

Wzór należy wydrukować w lustrzanym odbiciu na drukarce z tuszami żelowymi ChrmaBlast na dedykowanym papierze, a następnie dokonać transferu w prasie płaskiej w temperaturze 190 – 200º C, w czasie 25-30 sekund z dość dużym naciskiem.

Papier transferowy należy zdjąć z koszulki po całkowitym wystygnięciu.

Jeśli wzór nadruku ma nieregularne kształty warto wyciąć go pozostawiając ok. 5 mm marginesu, aby uniknąć na koszulce dużej „foliowej” powierzchni, ponieważ ta technologia to tzw. prasowanka.

Na tym zakończę pierwszą cześć serii artykułów o wykonywaniu nadruków na koszulkach. W kolejnych częściach przedstawię inne, ciekawe możliwości ozdabiania odzieży nadrukiem termotransferowym. Zapraszam.

One thought on “Koszulka z nadrukiem – przegląd technologii termotransferowych – część 1.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *