25 lutego 2018 sublimacyjny 2Comment

Dzisiaj na prośbę Pani Joanny opiszę jak wyczyścić system stałego zasilania tuszem sublimacyjnym CISS i napełnić go nowym tuszem.

Tak jak słusznie Pani Joanna zauważyła w swoim komentarzu /link/ jednym z objawów prószenia na wydruku może być „stary tusz sublimacyjny”. W takim przypadku nie pozostaje nic innego jak wymienić go na nowy. Jednak przed zalaniem CISS-u nowym tuszem należy bezwzględnie pozbyć się przeterminowanego tuszu i wyczyścić system stałego zasilania. Osobiście doradzałbym wymianę całego systemu stałego zasilania na nowy /nie jest to duży koszt/, ale można go bez problemu wyczyścić i ponownie zainstalować w drukarce sublimacyjnej napełniając „świeżym” tuszem. Cały proces nie jest trudny, ale trzeba liczyć się z możliwością pobrudzenia 🙂 Do demontażu i czyszczenia elementów CISS niezbędny jest mały, płaski śrubokręt, dostęp do bieżącej wody i trochę czasu. Każdy krok tego procesu przedstawiłem na amatorskich zdjęciach.

Krok 1 – demontaż CISS-u z drukarki

W tym celu należy równocześnie przycisnąć zaznaczone strzałkami uchwyty i unieść cały system stałego zasilania ku górze. W trakcie tej operacji należny zwrócić szczególna uwagę, aby nie uszkodzić płytki z przyciskiem do resetowania CISS.

Krok 2 – ustawić CISS w miejscu czyszczenia

Krok 3 – wypiąć płytkę z chipami i przyciskiem do resetowania CISS

Do wypięcia płytki niezbędny będzie mały, płaski śrubokręt. W celu wypięcia płytki należy wsunąć śrubokręt pomiędzy obudową kartridża i podstawę płytki i delikatnie podważyć. Czynność tą należy wykonać czterokrotnie, aby „uwolnić” każdą podstawę płytki. Przy wypinaniu płytki należy uważać, aby nie uszkodzić płytki.

Krok 4 – rozpiąć kartridże

Po wypięciu płytki z chipami należy rozpiąć kartridże, aby zdemontować płytkę. W tym celu przy pomocy małego, płaskiego śrubokręta podważyć element przytrzymujący wężyki doprowadzające tusz sublimacyjny do kartridży. Kolejna czynność to usunięcie elementu spinającego kartridże. Po rozpięciu kartridży można zdemontować płytkę z chipami.

Krok 5 – usunąć gumowe koreczki z kartridży

Małym, płaskim śrubokrętem usunąć gumowe koreczki z kartridży – w tym momencie rozpoczyna się opróżnienie systemu stałego zasilania ze starego tuszu sublimacyjnego.

Krok 6 – opróżnienie CISS-u

W tym momencie warto skierować otwory kartridży ku dołowi, bezpośrednio do otworu umożliwiającego odpływ tuszu i brudnej wody. Po otwarciu kartridży do zewnętrznych zbiorników należy nalać wody i ustawić je wyżej, aby grawitacyjnie spływająca woda usunęła stary tusz z wężyków i kartridży.

Krok 7 – odpiąć wężyki od kartridży 

Po wstępnym przepłukaniu systemu stałego zasilania warto doczyścić cały CISS – zbiorniki zewnętrzne, wężyki doprowadzające tusz do kartridży oraz same kartridże. Aby odłączyć wężyki od kartridży należy delikatnie wyciągnąć je ku górze, przytrzymując za plastikowe końcówki wężyków. Po rozłożeniu całego CISS na elementy składowe wypłukać je dokładnie po bieżącą wodą, a następnie odłożyć w celu całkowitego wyschnięcia.

Po wyschnięciu zmontować system stałego zasilania, wykonując w odwrotnej kolejności opisane wyżej czynności, zamontować CISS w drukarce sublimacyjnej i napełnić świeżym tuszem. Po napełnieniu systemu nowym tuszem bezwzględnie należny go odpowietrzyć.

2 thoughts on “Jak wyczyścić system stałego zasilania z drukarki sublimacyjnej?

  1. Nie wiem gdzie umieścić pytanie więc pytam pod najnowszym postem. Czy można projekt wykonać ręcznie, wrzucić do komputera i nanieść na gadżet? Chodzi mi o to czy to wyjdzie efektownie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *