25 kwietnia 2017 sublimacyjny 0Comment

Duplikowany obraz na gadżecie z nadrukiem sublimacyjnym to jeden z najczęściej powtarzających się błędów, który zdarza się zarówno doświadczonym, jak i początkującym drukarzom sublimacyjnym. Zjawisko to w języku angielskim nosi nazwę „ghosting”. Powstaje w momencie przesunięcia się papieru sublimacyjnego podczas jego usuwania z gorącego gadżetu lub w przypadku wyjmowania gadżetu z prasy, gdy papier sublimacyjny nie został prawidłowo przymocowany do przedmiotu, na którym wykonywany był nadruk i ulegnie przesunięciu. Na papierze sublimacyjnym zawsze zostanie pewna ilość tuszu sublimacyjnego, który paruje do czasu osiągnięcia i to jest powodem występowania zjawiska ghostingu.

duplikat nadruku

Jak uniknąć tej nieprawidłowości przy wykonywaniu nadruku sublimacyjnego?

  • Zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe przymocowanie papieru sublimacyjnego do gadżetu przy pomocy taśmy termicznej, uniemożliwiające jego odklejenie. Nie używać do tego celu taśm termicznych wątpliwej jakości lub z powodu upływu czasu, podeschniętym klejem.
  • Poczekać do całkowitego wystygnięcia gadżetu i dopiero wtedy zdjąć z niego papier sublimacyjny. W takim przypadku przedmiot należy położyć tak, aby parujący tusz nie „wracał” na przedmiot.
  • W przypadku usuwania papieru z gorącego gadżetu należy to zrobić szybkim, płynnym ruchem, tak aby uniemożliwić przesunięcie się papieru po powierzchni gadżetu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *