25 kwietnia 2017 sublimacyjny 0Comment

Duplikowany obraz na gadżecie z nadrukiem sublimacyjnym to jeden z najczęściej powtarzających się błędów, który zdarza się zarówno doświadczonym, jak i początkującym drukarzom sublimacyjnym. Zjawisko to w języku angielskim nosi nazwę „ghosting”. Powstaje w momencie przesunięcia się papieru sublimacyjnego podczas jego usuwania z gorącego gadżetu lub w przypadku wyjmowania gadżetu z prasy, gdy papier sublimacyjny nie został prawidłowo przymocowany do przedmiotu, na którym wykonywany był nadruk i ulegnie przesunięciu. Na papierze sublimacyjnym zawsze zostanie pewna ilość tuszu sublimacyjnego, który paruje do czasu osiągnięcia i to jest powodem występowania zjawiska ghostingu.

duplikat nadruku

Jak uniknąć tej nieprawidłowości przy wykonywaniu nadruku sublimacyjnego?

  • Zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe przymocowanie papieru sublimacyjnego do gadżetu przy pomocy taśmy termicznej, uniemożliwiające jego odklejenie. Nie używać do tego celu taśm termicznych wątpliwej jakości lub z powodu upływu czasu, podeschniętym klejem.
  • Poczekać do całkowitego wystygnięcia gadżetu i dopiero wtedy zdjąć z niego papier sublimacyjny. W takim przypadku przedmiot należy położyć tak, aby parujący tusz nie „wracał” na przedmiot.
  • W przypadku usuwania papieru z gorącego gadżetu należy to zrobić szybkim, płynnym ruchem, tak aby uniemożliwić przesunięcie się papieru po powierzchni gadżetu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *