22 listopada 2017 sublimacyjny 4Comment

W tym artykule wyjaśnię jakie znaczenie ma prawidłowe ustawienie systemy stałego zasilania obok drukarki sublimacyjnej na jej prawidłowe działanie. Nieprawidłowe ustawienie CISS względem głowicy drukującej to jeden z najczęściej występujących błędów i częste źródło problemów z tuszową drukarką sublimacyjną. Wiadomo, że na jakość wydruku sublimacyjnego ma wpływ wiele czynników, jednym z nich jest ciśnienie ciśnienie tuszu sublimacyjnego w systemie stałego zasilania. Ciśnienie może być za duże lub za małe i oczywiście prawidłowe. Jak to wygląda w praktyce?

 

System stałego zasilania tuszem sublimacyjnym ustawiony powyżej wysokości głowicy

 

CISS

W tym przypadku ciśnienie tuszu jest za wysokie, co objawia się zbyt dużą ilością tuszu na wydruku. Wydruk jest mokry, papier sublimacyjny może się marszczyć, przesuwająca się podczas druku głowica może rozmazywać i brudzić wydruk. W skrajnych wypadkach podczas przerw w eksploatacji drukarki tusz może poprzez głowice zalać drukarkę powodując jej uszkodzenie, nie wypominając o niepotrzebnych stratach tuszu.

 

 

System stałego zasilania tuszem sublimacyjnym ustawiony poniżej wysokości głowicy

 

CISS

W tym przypadku ciśnienie jest za niskie, co objawia się zbyt małą ilością tuszu na wydruku. O zbyt niskim ciśnieniu tuszu sublimacyjnego może świadczyć tzw. niepełny test dysz. Pod wpływem grawitacji tusz „cofa się” do zewnętrznych zbiorników z tuszem – w przewodach doprowadzających tusz do kartridży widoczne są pęcherzyki powietrza. Takie ustawienie systemu stałego zasilania prowadzi do zapowietrzania się drukarki, a tym samym starty czasu /i nerwów/ na przywrócenie jej do pełnej sprawności.

 

 

System stałego zasilania tuszem sublimacyjnym ustawiony na wysokości głowicy

 

CISS

W tym przypadku ciśnienie jest prawidłowe. Na wydruk trafia optymalna ilość tuszu, kolory wydruku są prawidłowe. Drukarka sublimacyjna nie powinna sprawiać problemów w czasie codziennej eksploatacji. W każdym razie nie będą to problemy spowodowane nieprawidłowym ciśnieniem tuszu sublimacyjnego w układzie stałego zasilania.

 

Masz pytanie lub problem związany z wykonywaniem nadruków w technologii sublimacji?

Zostaw je w komentarzu – postaram się pomóc.

 

 

 

 

4 thoughts on “Eksploatacja tuszowej drukarki sublimacyjnej – cześć 2.

 1. Mamy 3 drukarki wf7110. Na 2 drukujemy z 1 komputera. Na 1 z innego.
  Wszystkie sa w sieci wiec możemy w sumie z kazdego komputera drukowac. Jeden tusz papier ustawienia corela i profil. Od 5 dni na tych 2 drukarkach z momputera B magenta nagle jest wszedzie, kazda grafika kazdy druk bordowy. Ustawienia sprawdzane kilka razy. Czy jakims cudem nowy firmware do tych 2 mogl spowodować ta zmiane? (epson czasem prosi i update, raczej blokujemy, moze jednak gdzies update przeszedl ale od razu taka zmiana) Druk z komputera B na tych 2 tez przemagentowany. 2 bledne drukraki sa zainstalowane na komputerze A. 1 ktora drukuje poprawnie daje odpowiednie kolory z obu komputerów. Gdzie szukac przyczyny? Dzis dolano tusz do komputera B i magenta bez zmia. Tusze mamy od 1 dostawcy, terminowe, glowica test igla.

  1. Trudno ocenić na odległość. Jednak analizując co piszesz, jedna drukarka z trzech drukuje prawidłowo z obu komputerów, więc błędu trzeba szukać po stronie drukarek. Przyczyn może być kilka, pierwsza przyczyna – magenta jest kolorem, który najszybciej się „starzeje”. Jeśli tusz się przeterminował na wydruku widoczny będzie „szum” w kolorze magenta nawet na białym tle. Osobiście nie dolewałbym nowego tuszu do starego tuszu sublimacyjnego tylko wyczyścił lub wymienił system stałego zasilania i zalał go zupełnie nowym tuszem. Po tej operacji test i na podstawie jego wyników kolejne wnioski.

 2. Witam,
  Może tutaj uda mi się dostać jakaś odpowiedź która mi pomoże 🙂
  Mam problem z nową drukarką Epson w7110 z systemem CISS.
  System był już założony na sucho, napełniłem zbiorniki tuszem i doprowadziłem go do kartridży strzykawką (wszystko tak jak na filmach instruktażowych) i wydrukowałem stronę testową która wyszła biała. Postanowiłem więc wyczyścić głowice to też nie przyniosło żadnego skutku.
  Poradzono mi odpowietrzyć drukarkę ale to też nic nie dało, dalej nie drukuje.
  Może jest jeszcze jakaś rzecz o którą zapomniałem lub źle robię?

  Z góry dziękuję za odpowiedź!

  1. Jeśli drukarka jest zupełnie nowa podnieś CISS trochę wyżej niż głowica i chwile poczekaj. Tusz z kartridży musi dotrzeć do głowicy. Kolejna czynność to czyszczenie głowicy, jak nie będzie efektu, to znowu CISS trochę wyżej i kolejne czyszczenie głowicy. Powinno pomóc. Nie polecam wykonywania czyszczenia głowicy raz, za razem, ponieważ głowica jest chłodzona tuszem. Jeśli w głowicy nie ma tuszu może dojść do jej spalenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *