18 listopada 2017 sublimacyjny 3Comment

Prawie codziennie dostaję serię pytań dotyczących eksploatacji tuszowych drukarek sublimacyjnych z systemem stałego zasilania. Nie ma co ukrywać, że te właśnie drukarki sprawiają sporo problemów, nie tylko początkującym drukarzom sublimacyjnym. Jedna z najpopularniejszych drukarek jest EPSON WF-3010DW, na którego przykładzie postaram się opisać zasady prawidłowej eksploatacji oraz sposoby rozwiązywania najczęściej występujących problemów. Pomimo, że wpisy będą dotyczyły tego akurat modelu, będą ona na tle uniwersalne, aby poradzić sobie z obsługą dowolnej drukarki do sublimacji. Jako, że to temat rzeka, nie będzie to jeden wpis, ale seria wpisów, które krok po kroku odpowiedzą na Wasze pytania.

Na początku warto wyjaśnić, że drukarka sublimacyjna to zwykła drukarka wyposażona w system stałego zasilania tzw. CISS /eng. Continuous Ink Supply System/ i „zalana” tuszem sublimacyjny. Na rynku dostępne są drukarki wyposażone fabrycznie w CISS, jednak większość pracujących drukarek sublimacyjnych to samodzielnie przygotowane urządzenia. Warto wiedzieć, że samodzielna ingerencja w drukarkę oraz stosowanie nieoryginalnego tuszu pozbawia drukarkę gwarancji producenta.

Na początku proponuję usystematyzować nazewnictwo ważnych elementów drukarki sublimacyjnej. W tym miejscu nie będę omawiał i nazywał wszystkich elementów drukarki, skupię się na tym co w tym momencie najważniejsze.

elementy-drukarki

 1.  Czujnik otwarcia pokrywy drukarki
 2.  Przewody doprowadzające tusz sublimacyjny
 3.  Karetka z kartridżami
 4.  Przycisk „resetowania” systemu stałego zasilania
 5.  Pasek enkodera

Dlaczego wymieniłem tylko te elementy?

Ponieważ to właśnie z nimi wiążą się podstawowe zasady eksploatacji drukarek sublimacyjnych. Oto one:

Drukuj zawsze z otwartą pokrywą

Karetka z kartridżami /element 3/ podczas druku porusza się i każde zakłócenie tego ruch wpływa na jakość wydruku. Przewody doprowadzające /element 2/ tusz sublimacyjny do kartridży mogą uniemożliwiać płynność tego ruchu, a w skrajnych przypadkach uszkodzić drukarkę. Drukarka wyposażona jest w czujnik otwarcia pokrywy /element 1/, dlatego, aby drukować z otwarta pokrywą trzeba „oszukać” ten czujnik. Najprościej zablokować go wciskając w otwór kawałek złożonego papieru, tak jednak, aby można go było łatwo usunąć. Usunięcie elementu blokującego czujnik umożliwia ustawienie karetki w trybie pozwalającym na wymianę „pustego kartridża” /o tym w kolejnych artykułach/ i tzw. „reset CISS” /element 4/.

Ustaw zewnętrzne pojemniki z tuszem na wysokości głowicy drukującej

Tą zasadę omówię szczegółowo w kolejnych wpisach – w skrócie ma to wpływ na zjawisko „zalewania” lub „zapowietrzania” drukarki sublimacyjnej.

Dbaj o czystość paska enkodera

Zanieczyszczenia na pasku enkodera /element 5/ powodują pionowe pasy na wydruku.

Kontroluj okres trwałości tuszu sublimacyjnego

Tusz sublimacyjny się „starzeje”, a tym samym traci swoje właściwości, które maja bezpośredni wpływa na jakość wydruku. Jak poznać, że tusz sublimacyjny stracił swoje właściwości opiszę w kolejnych artykułach.

No i najważniejsze… dużo drukuj.

Im więcej druku tym lepiej dla drukarki sublimacyjnej – zmniejsza się ryzyko zapchania głowicy wskutek wysychania tuszu sublimacyjnego.

Tyle informacji na początek. Jeśli macie problemy lub pytania dotyczące eksploatacji tuszowych drukarek sublimacyjnych zostawcie je w komentarzu, a postaram się odpowiedzieć na nie w kolejnych wpisach dotyczących tego tematu.

 

 

 

3 thoughts on “Eksploatacja tuszowej drukarki sublimacyjnej – część 1.

 1. Cześć, bardzo się cieszę, że ktoś podjął się wyzwania i opisuje (trudną) sztukę jaką jest sublimacja.
  Moja drukarka czekała w szafie na ponowne użycie ponad 2 lata (sic!), więc domyślam się, że czeka mnie dużo pracy przed jej ponownym użyciem.
  Proszę o poradę dla takich ciężkich przypadków, jakie czynności mam wykonać, żeby znów drukować?

  1. Trudna sprawa. Nie ma reguły w takich przypadkach, ani gotowego scenariusza czynności jakie należy wykonać. Na pewno nie obejdzie się bez płynu do udrażniania głowic. Może okazać się również, że drukarki nie da się ponownie uruchomić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *