16 lutego 2017 sublimacyjny 1Comment

Po opisanych wcześniej temperaturze i czasie o jakości nadruku wykonanego w procesie sublimacji decyduje ciśnienie, potocznie zwane dociskiem.  Prawidłowo dobrany docisk decyduje o kierunku parowania tuszu sublimacyjnego, a tym samym ma bezpośredni wpływ na ostrość nadrukowanego obrazu. Najogólniej mówiąc, im większy docisk tym obraz wyraźniejszy. Dlaczego tak się dzieje?

docisk w nadruku sublimacyjnym

Duży docisk znacznie skraca drogę jaką ma do pokonania tusz sublimacyjny w fazie lotnej, dzięki czemu tusz nie ma możliwości parowania na boki. W przypadku małego docisku opary tuszu rozchodzą się na boki, przez co sam nadruk staje się nieostry.

Jak prawidłowo dobrać docisk?

Zarówno w prasach ręcznych jak i pneumatycznych jest możliwość regulacji docisku elementu grzejnego na wygrzewany przedmiot.

  • W przypadku gdy element grzejny jest miękki np. w prasie do kubków jednym z jego zadań jest zniwelowanie nierówności kubka. Przy zamykaniu takiej prasy powinniśmy czuć wyraźny opór, jednak nie należy do zamknięcia prasy używać zbyt wiele siły. Po zamknięciu prasy i złapaniu kubka za ucho nie powinien się poruszyć. W przypadku zbyt dużego docisku w prasie do kubków papier z nadrukiem może się marszczyć, co wypłynie na jakość wydruku. Zbyt duży docisk prowadzi do szybszego zużycia grzałki.
  • W przypadku gdy element  grzejny jest twardy np. prasa płaska, za niwelowanie nierówności i amortyzację odpowiada podkład z termoodpornego silikonu. W takim przypadku również należy tak wyregulować docisk, aby przy jej zamykaniu czuć wyraźny opór. Użycie zbyt dużego docisku może zniszczyć wygrzewany gadżet, a w skrajnych wypadkach uszkodzić teflonowe zabezpieczenie grzałki lub samą grzałkę. Podczas wykonywania nadruku sublimacyjnego na płytkach szklanych, ceramicznych, granitach stosuje się tzw. metodę odwrotną, zwaną również płytkową – sprawdź na czym polega ta metoda.

W prasach ręcznych docisk reguluje się śrubą lub śrubami regulacyjnymi, w prasach pneumatycznych regulatorem ciśnienia. Pneumatyczne prasy do kubków posiadają automatyczną regulację ciśnienia, jednak i w tym przypadku istnieje możliwość regulacji siły nacisku na płycie głównej urządzenia – nie polecam jednak samodzielnego ingerowania w te urządzenia bez posiadania fachowej wiedzy.

One thought on “Jak prawidłowo dobrać docisk przy wykonywaniu nadruku sublimacyjnego?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *