16 lutego 2017 sublimacyjny 1Comment

Po opisanych wcześniej temperaturze i czasie o jakości nadruku wykonanego w procesie sublimacji decyduje ciśnienie, potocznie zwane dociskiem.  Prawidłowo dobrany docisk decyduje o kierunku parowania tuszu sublimacyjnego, a tym samym ma bezpośredni wpływ na ostrość nadrukowanego obrazu. Najogólniej mówiąc, im większy docisk tym obraz wyraźniejszy. Dlaczego tak się dzieje?

docisk w nadruku sublimacyjnym

Duży docisk znacznie skraca drogę jaką ma do pokonania tusz sublimacyjny w fazie lotnej, dzięki czemu tusz nie ma możliwości parowania na boki. W przypadku małego docisku opary tuszu rozchodzą się na boki, przez co sam nadruk staje się nieostry.

Jak prawidłowo dobrać docisk?

Zarówno w prasach ręcznych jak i pneumatycznych jest możliwość regulacji docisku elementu grzejnego na wygrzewany przedmiot.

  • W przypadku gdy element grzejny jest miękki np. w prasie do kubków jednym z jego zadań jest zniwelowanie nierówności kubka. Przy zamykaniu takiej prasy powinniśmy czuć wyraźny opór, jednak nie należy do zamknięcia prasy używać zbyt wiele siły. Po zamknięciu prasy i złapaniu kubka za ucho nie powinien się poruszyć. W przypadku zbyt dużego docisku w prasie do kubków papier z nadrukiem może się marszczyć, co wypłynie na jakość wydruku. Zbyt duży docisk prowadzi do szybszego zużycia grzałki.
  • W przypadku gdy element  grzejny jest twardy np. prasa płaska, za niwelowanie nierówności i amortyzację odpowiada podkład z termoodpornego silikonu. W takim przypadku również należy tak wyregulować docisk, aby przy jej zamykaniu czuć wyraźny opór. Użycie zbyt dużego docisku może zniszczyć wygrzewany gadżet, a w skrajnych wypadkach uszkodzić teflonowe zabezpieczenie grzałki lub samą grzałkę. Podczas wykonywania nadruku sublimacyjnego na płytkach szklanych, ceramicznych, granitach stosuje się tzw. metodę odwrotną, zwaną również płytkową – sprawdź na czym polega ta metoda.

W prasach ręcznych docisk reguluje się śrubą lub śrubami regulacyjnymi, w prasach pneumatycznych regulatorem ciśnienia. Pneumatyczne prasy do kubków posiadają automatyczną regulację ciśnienia, jednak i w tym przypadku istnieje możliwość regulacji siły nacisku na płycie głównej urządzenia – nie polecam jednak samodzielnego ingerowania w te urządzenia bez posiadania fachowej wiedzy.

One thought on “Jak prawidłowo dobrać docisk przy wykonywaniu nadruku sublimacyjnego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *