13 marca 2017 sublimacyjny 2Comment

Najczęściej występujący problem:

Dlaczego kolory nie pasują?

Jako element wyjścia w rozwiązaniu problemu trzeba się zastanowić, które kolory są właściwe. Czy te wyświetlane na monitorze? Czy kolory nadruku? Może żaden z nich nie jest właściwy? Na rozbieżność kolorów wpływa wiele czynników, a w praktyce okazuje się, że nasz problem to nie jeden z nich tylko kilka z nich jednocześnie.

Konstrukcja monitora

Na rynku dostępnych jest wiele monitorów różnych producentów. Pomimo standaryzacji i wprowadzenia norm produkcyjnych różne monitory, nawet tego samego producenta wyświetlają różnie kolor. Wśród monitorów można wyróżnić grupy według zastosowań: np. dla grafików, do pracy biurowej, itp. Już ten podział jednoznacznie wskazuje, że korzystając z monitora do zastosowań biurowych nie zobaczymy na nim barw, które są dostępne dla monitorów dla grafików. Producenci monitorów wprowadzają wiele dodatkowych funkcji, które teoretycznie powinny pomagać, np. automatycznie dopasowanie kolorów do oświetlenia, czy charakteru pracy, jednak w praktyce te funkcje nie wpływają na uzyskanie wiernego obrazu.

Ustawienia monitora

Porównując dwa identyczne monitory jednego producenta regulowane przez dwie różne osoby postawione obok siebie pokazały inne kolory obrazu. Na regulację monitora mają wpływ nie tylko warunki otoczenia, ale indywidualne preferencje osoby dokonującej regulacji monitora.

Preferencje programu graficznego

Większość początkujących użytkowników programów graficznych nie zdaje sobie sprawy jak ważne jest prawidłowe ustawienie preferencji programu graficznego. Zazwyczaj korzysta się z domyślnych ustawień oprogramowania, które nie zawsze jest właściwe dla wykonywanych projektów np. do nadruku sublimacyjnego. Ważne jest również, aby osoby współpracujące ze sobą miały takie same ustawienia, zwłaszcza dotyczące ustawienia koloru: przestrzenie robocze i zasady zarządzania barwą. Jeżeli korzystamy z różnego oprogramowania np. Photoshopa i Ilustratora to ich ustawienia powinny być takie same. Jeśli nie zwrócimy na to uwagi ten sam projekt w różnych programach będzie wyglądał inaczej.

Profile kolorów

To podstawowe narzędzie w procesie zarządzania kolorem, które w przypadku niewłaściwego stosowania może przysporzyć wiele problemów. Profil kolorów należy stosować zgodnie z jego przeznaczeniem. Zanim zdecydujemy się na zastosowanie dedykowanego profilu kolorów należy poznać jego możliwości i ograniczenia, poprawnie go zainstalować oraz nauczyć się dokonania konwersji do danego profilu. Stosowanie przypadkowych profili kolorystycznych doprowadzi do pogorszenia kolorów gotowego nadruku sublimacyjnego, zamiast go poprawić.

Zmiana trybu kolorów RGB / CMYK

Podczas wykonywania projektów nadruku często zachodzi konieczność dokonania konwersji – zamiany elementów graficznych wykonanych w trybie RGB np. zdjęcie na CMYK, ponieważ trzeba go połączyć z logo wykonanym w trybie CMYK. Należy pamiętać, że przestrzeń RGB różni się od przestrzeni CMYK i ich zmiana wiąże się z ograniczeniami, o których wspominałem we wprowadzeniu do zarządzania kolorem. Każdą konwersje warto przemyśleć i zaplanować, tak aby nie były one przypadkowe, a przede wszystkim wielokrotne.

Stan techniczny monitora i drukarki

Żadne urządzenie nie jest wieczne, prędzej czy później zużywa się. Zarówno w przypadku monitora, jak i drukarki sublimacyjnej podczas ich użytkowania zmienią się ich możliwości związane z czasem ich eksploatacji. W przypadku monitora z czasem zmienia się podświetlenie matrycy., a w przypadku drukarki w grę wchodzi zużycie mechaniczne elementów ruchomych oraz głowicy drukującej. Warto pamiętać o prawidłowej obsłudze technicznej drukarki, obsłudze codziennej,  kalibracji, wyrównywaniu głowicy itp. Dbanie o stan techniczny drukarki nie wpłynie na przedłużenie czasu jej użytkowania, ale na pewno nie zaszkodzi na poprawność kolorów wydruku.

Różnice wynikające ze stosowania różnych materiałów oraz parametrów sublimacji

Na kolor gotowego nadruku sublimacyjnego ogromny wpływ mają materiały: tusz sublimacyjny oraz papier do sublimacji. Każdy tusz jest inny, posiada inne składniki, a tym samym proces sublimacji dla tuszy różnych producentów przebiega inaczej, co ma bezpośredni wpływa na kolor nadruku. Zastosowanie różnych papierów do sublimacji ma wpływa na ostateczną barwę gotowego produktu z nadrukiem. Rożne papiery inaczej przyjmują oraz oddają tusz. Nie bez znaczenia są parametry sublimacji, czyli temperatura, czas i docisk, o których już wspominałem w artykułach: „Temperatura oraz czas druku w techologii sublimacji” oraz „Jak prawidłowo dobrać docisk przy wykonywaniu nadruku sublimacyjnego„.

Ograniczenia technologiczne

Nie muszę chyba przypominać, że nadruk sublimacyjny wykonuje się na polimerach lub przedmiotach pokrytych polimerem. Od jego jakości, grubości, faktury /błysk lub mat/ zależy kolor wydruku. Logiczne jest, że na powierzchni matowej kolor będzie inny, niż w przypadku powierzchni błyszczącej – jako przykład może tu posłużyć kolor ten sam kolor drukowany na papierze gazetowym i błyszczącym, powlekanym. Na kolor gotowego nadruku wpływa również biel przedmiotu na którym wykonujemy nadruk.

2 thoughts on “Problem z kolorami nadruku – dlaczego kolory nie pasują?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *