3 sierpnia 2017 sublimacyjny 8Comment

Lato w pełni, więc oryginale koszulki z indywidualnym nadrukiem to towar bardzo poszukiwany. Wielu początkujących drukarzy sublimacyjnych często zadaje pytanie:

Jak wykonać nadruk sublimacyjny na bawełnie?

Niestety nie można, ale…

… wielu sprzedawców artykułów do sublimacji zaproponuje alternatywne rozwiązania, które umożliwią wykonanie takiego nadruku, pomimo tego, że nie jest to druk sublimacyjny. Wśród tych rozwiązań moją uwagę zwróciła technologia zaproponowana przez firmę Sawgrass pod nazwą ChromaBlast.

Nie ma ona nic wspólnego z sublimacją, według mnie to raczej termotransfer.

Wśród podobieństw do sublimacji można zaliczyć:

 • brak białego koloru – nadruk można wykonać na białej bawełnie;
 • możliwość wykonywania nadruku od jednej sztuki;
 • stosunkowo niski koszt startowy.

Do wykonania nadruku na bawełnianej koszulce niezbędne są:

 • drukarka Sawgras Virtuoso SG400 /format A4/ lub SG800 /format A3/;
 • komplet tuszy ChromaBlast-R lub ChromaBlast-HD – CMYK
 • dedykowany papier ChromaBlast – papier dwuwarstwowy, składający się z warstwy termoaktywnej i warstwy transportowej
 • prasa płaska /taka sama jak do sublimacji/
 • opcjonalnie – mały ploter umożliwiający cięcie po obrysie

Sam proces wykonywania nadruku jest praktycznie, taki sam jak w przypadku sublimacji, jednak efekt końcowy trochę inny, ale o tym za chwilę.

Projekt nadruku należy przygotować dokładnie w taki sam sposób jak w przypadku projektu do nadruku sublimacyjnego – zobacz wpis: Jak przygotować projekt do wykonanania nadruku sublimacyjnego?

Tak przygotowany projekt należy wydrukować w lustrzanym odbiciu na papierze ChromaBlast, przy użyciu tuszu ChromaBlast-R lub -HD. Po wyschnięciu wydruku, warto przeprasować koszulkę, na której będzie wykonywany nadruk, w celu wyrównania powierzchni oraz usunięciu z niej ewentualnej wilgoci. Układamy papier z nadrukiem na koszulce, przykrywany go papierem termoodpornym i wgrzewamy przez 25-30 sekund w temperaturze 190 – 200º C pod dużym ciśnieniem.

ChromaBlast - nadruk na koszulce

Po zakończeniu wygrzewania należy poczekać do całkowitego wystygnięcia i delikatnie zdjąć papier ChromaBlast. Nadruk jest gotowy.

Jednak ten nadruk bardzo różni się od nadruku sublimacyjnego. Już na pierwszy rzut oka widać, że sam nadruk jest wyczuwalny tzn. na koszulce pozostała miękka, cienka warstwa przypominająca folię 🙁

Specjalnie dla potrzeb tego artykułu wykonałem nadruk w technologii ChromaBlast z błędem, aby pokazać niedoskonałości tej technologii.

Nadruk na bawełnie

Na zdjęciu doskonale widoczna jest struktura materiału i granica nadruku. Mój celowy błąd polegał na tym, że wykonałem nadruk na koszulce, na której znajdowały się nieczystości, w postaci drobnych nitek w kontrastowym ciemnym kolorze.

Pozostałości te zostały pod warstwą, która została po usunięciu warstwy transportowej papieru ChromaBlast. Jak widzicie psuje to ostateczny efekt, ponieważ są widoczne już gołym okiem. Sama warstwa pozostająca na koszulce nie będzie, aż tak bardzo przeszkadzała w przypadku prostokątnych zdjęć, ale gdy w grę wchodzi nadruk o nieregularnym kształcie efekt nie jest za dobry. Dlatego, gdy pisałem o niezbędnych urządzeniach wspomniałem o opcjonalnym ploterze do wycinania wzoru po obrysie.

Sam nadruk w dotyku jest miękki i nawet przy dużej powierzchni, nie przeszkadza jak duży nadruk z folii flex czy subli-flex.

Koszulkę z takim nadrukiem można prać w temperaturze do 30º C. Wyższa temperatura powoduje blakniecie kolorów nadruku i skraca jego trwałość. Trwałość nadruku to około 30-40 prań, co w praktyce oznacza jeden sezon.

Na koniec koszty, jak zwykle różne, u różnych sprzedawców:

 • drukarka Sawgrass Virtuoso SG400 z kompletem tuszy ChromaBlast – 1700-2400 zł
 • tusz ChromaBlast CMY – 260-320 zł za jeden kolor /pojemność 29 ml/
 • tusz ChromaBlast K – 360-400 zł za kolor czarny /pojemność 42 ml/
 • papier ChromaBlast A4 – 260-300 zł /ryza 100 arkuszy/
 • papier ChromaBlast A3 – 450-700 zł /ryza 100 arkuszy/

Posiadając te informacje łatwo skalkulować koszt jednego nadruku i sporządzić biznasplan dla działalności związanej z wykonywaniem nadruków na bawełnianych koszulkach przy użyciu technologii ChromaBlast.

8 thoughts on “Czy można wykonać nadruk sublimacyjny na bawełnie?

  1. Słyszałem o tej technologii, jednak jej jeszcze nie próbowałem. Może podeślesz jakieś zdjęcia lub opiszesz swoje doświadczenia z tą technologią. Z przyjemnością opublikuję Twoje prace na blogu.

 1. Agawa ma system z proszkiem. Jednak ja nie do konca jestem zadowolony poniewaz wokol wzoru i wewnątrz robia sie czarne kropki jak by opary zelu (pracuje na ricohu) przeszly na koszulke nie tam gdzie jest wzor tylko obok. Zamiast grafiki z czarnych linii ostatnio mialem grafikę z czarnymi kropkami wokol linii. W agawie powiedzieli by do wydruku ustawic standardowy papier i jakosc wydruku tez, a nie fotograficzną. Jeszcze nie testowałem.

 2. Co człowiek to opinia, każda metoda ma jakieś swoje plusy i minusy. Jak dla mnie to i tak haft pozostaje najskuteczniejszy, a inne mogą się przy nim schować. Wiadomo, jest dość droższy, a tą sublimacyjną to trzeba przetestować jako tańszą.

 3. Ja również korzystam z metody z proszkiem. U mnie również często robią się kropki ale specyfika tego specjalnego papieru pozwala je usunąć np patyczkiem do uszu 😉 Zdecydowanie wiekszym problemem jest u mnie samo nanoszenie – często robie torby bawełniane, które przypalaja się w sugerowanie temp.190,w niższej natomiast druk się odrywa od materiału wraz z kartką przy odrywaniu

  1. Witam, też używam proszku do druku na koszulkach bawełnianych-dodatkowo testowałem rozwiązanie firmy forever Subli-Light no cut. Oba rozwiązania mają swoje za i przeciw. -proszek zostawia „grubszą” powłokę zaś subli-light nie nadaje się do przejść tonalnych.

 4. Witam,
  Czy są tańsze odpowiedniki tuszów żelowych Chromablast do drukarki Sawgrass ? czy można je uzupełniać ? czy jedyną opcją jest zakup nowych kartridżów?
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *