18 lutego 2017 sublimacyjny 4Comment

Po podstawowych informacjach o druku sublimacyjnym pora na skompletowanie niezbędnego sprzętu.

Komputer + program do obróbki grafiki – przy jego pomocy przygotujemy pliki graficzne, które zostaną wykorzystane do wykonania nadruku na gadżetach.

komputer

Komputer powinien mieć odpowiednie parametry i wydajność umożliwiającą bezproblemową edycję grafiki. Programy graficzne występują w opcjach płatnych i darmowych. Na najpopularniejszych płatnych należą: Adobe Photoshop, Corel Draw, Adobe Ilustrator.  Darmowe programy warte polecenia: Gimp, Paint.NET, Gimpshop. W ostatnim okresie w Internecie można znaleźć sporą ilość oprogramowania graficznego w wersji online lub dedykowanych edytorów do tworzenia projektów nadruków. Wybór zarówno komputera jak i oprogramowania to już indywidualna decyzja, na którą wpływ mają możliwości finansowe, a w przypadku oprogramowania – umiejętności. Wraz z wyborem komputera warto pomyśleć o monitorze, który możliwie najwierniej odwzoruje kolory.

 

Drukarka – przy jej pomocy wydrukujemy projektów, które następnie zostaną przeniesione na gadżety.

drukarka sublimacyjnaTak zwana „drukarka sublimacyjna” to zwykła drukarka wyposażona w głowicę piezoelektryczną, w której standardowy tusz został zastąpiony tuszem sublimacyjnym. Drukarki te występują w wersji tuszowej oraz żelowej, gdzie tusz sublimacyjny ma formę żelu. Drukarki tuszowe dla wygody użytkowania powinny być wyposażone w system stałego zasilania tuszem tzw. CISS. Najpopularniejsze drukarki tuszowe w wersji stołowej, które świetnie sprawdzają się do sublimacji produkuje firma EPSON oraz Brother. Tusz sublimacyjny można stosować również w ploterach z głowicami piezoelektrycznymi: EPSON, Mimaki, Roland i inne. Dedykowane do sublimacji drukarki żelowe oferują firmy Sawgrass oraz Ricoh. Porównanie technologii żelowej i tuszowej przedstawię w kolejnych postach.

Prasa termotransferowa, zwana również prasą termiczną – przy jej pomocy przeniesiemy wydruk na gadżet.

prasa termotransferowaPrzy podjęciu decyzji o rozpoczęciu wykonywania nadruków sublimacyjnych, należny zdecydować się na jakich przedmiotach będziemy wykonywać nadruk, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na wybór odpowiedniej prasy. Jeśli nadruku maja być robione na kubkach, potrzebna jest prasa do kubków, jeśli na koszulkach – prasa płaska, na etui do smartphonów – prasa 3D. Ciekawym rozwiązaniem są prasy wielofunkcyjne umożliwiające wykonywania nadruków na różnych przedmiotach zmieniając tylko element grzejny. W kolejnych artykułach przedstawię charakterystykę poszczególnych rodzajów pras. Ze względu na sposób działania prasy wyróżniamy prasy ręczne i prasy pneumatyczne. Na rynku istnieje wielu producentów pras różniących się estetyką wykonania, jakością i funkcjonalnością, a co za tym idzie i ceną.

Posiadanie wymienionego wyżej sprzętu to minimum do rozpoczęcia przygody z drukiem w technologii sublimacji. Z czasem można wyposażyć swój warsztat o kolejne jednostki sprzętu oraz sprzęt pomocniczy np. trymetr lub gilotynę do przycinania wydrukowanych projektów, dyspenser do taśmy termicznej i inne przyrządy ułatwiające codzienną pracę przy wykonywania gadżetów z nadrukami.

4 thoughts on “Jaki sprzęt jest potrzebny do wykonywania nadruku sublimacyjnego?

  1. Witam. Przewróciłem już chyba pół internetu, ale nie mogę znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytania: Dlaczego nie każdą drukarkę można zalać tuszem sublimacyjnym? Dlaczego akurat Epson? I czy jest możliwość zalania drukarki tuszem sublimacyjnym, jeśli wcześniej drukarka korzystała ze zwykłych tuszy?
    Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam 🙂

    1. 🙂 Oto odpowiedź: w drukarkach Epson zastosowano głowice piezoelektryczne – tylko ten rodzaj głowic nie nagrzewa się w takim stopniu, aby uaktywnić proces sublimacji tuszu sublimacyjnego.

      1. Czy w związku z tym, każda drukarka epsona, z głowicą piezoelektryczną będzie nadawała się do sublimacji? Na stronach ze sprzętami do sublimacji jest tylko kilka wyróżnionych drukarek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *