23 lutego 2017 sublimacyjny 2Comment

Wielu początkujących drukarzy sublimacyjnych lub osób planujących rozpocząć wykonywanie nadruków w technologii sublimacji zadaje sobie pytanie:

Jaki gadżet do wykonania nadruków sublimacyjnych jest najpopularniejszy?

Na popularność gadżetów sublimacyjnych mają wpływ następujące czynniki: cena czystego gadżetu, stopień trudności ich wykonania, możliwości praktycznego wykorzystania gotowego gadżetu z nadrukiem itp. Oto lista najpopularniejszych gadżetów z nadrukiem wykonanym w technologii sublimacji stworzona na podstawie osobistych obserwacji, porównania list bestsellerów w sklepach internetowych oferujących produkty do sublimacji oraz ofert punktów fotograficznych i agencji reklamowych.

1. Kubek

Od dłuższego czasu kubek z nadrukiem, fotokubek, kubek z logo itp. króluje wśród gadżetów sublimacyjnych. Produkt doskonale sprawdza się w roli oryginalnego prezentu dla bliskiej osoby /kubek ze zdjęciem wnuczka dla babci/, jak i gadżetu reklamowego/kubek z logo/.

Koszt czystego, białego kubka ceramicznego do sublimacji wynosi od 3 do 7 zł, w zależności od jakości lub tzw. klasy, a gotowy produkt z nadrukiem można kupić w cenach 6-20 zł. Do wykonania pojedynczego kubka potrzeba prasy do kubków, a przy większych ilościach warto zastosować piekarnik. Wykonanie kubka nie powinno stanowić większego problemu, nawet dla osoby rozpoczynającej przygodę z sublimacją.

W ofercie firm oferujących produkty do sublimacji występują kubki w różnych pojemnościach, kształtach, z kolorowymi dodatkami, z uszkami w kształtach serduszek lub zwierzątek, ceramiczne, porcelanowe, plastikowe, metalowe, magiczne i wiele innych. Oferta kubków z roku na rok staje się bogatsza, wprowadzane są nowe wzory, co gwarantuje, ze kubek z nadrukiem będzie gadżetem ponadczasowym i nigdy nie straci na swojej popularności.

2. Koszulka

Podobnie jak kubek, koszulka będzie zarówno oryginalnym upominkiem jak i popularnym gadżetem reklamowym czy wizerunkowym, ale sporo osób dzięki koszulce z indywidualnym nadrukiem podkreśli swój niepowtarzalny styl i indywidualność.

Koszulki do sublimacji, jak wspominałem wcześniej muszą być wykonane z poliestru lub mieszanki poliestru z bawełną. Koszt koszulki do sublimacji waha się w przedziale 10-20 zł, a gotowej koszulki z nadrukiem w przedziale 25-40 zł. Proces wykonania nadruku na koszulce, również jak w przypadku kubka jest banalnie prosty. Do tego celu wykorzystuje się prasę płaską.

3. Puzzle

Jak podaje Wikipedia puzzle wynaleziono w 1763 roku. Jest to gadżet głównie dla dzieci i pomimo swojego wieku nadal cieszy się sporą popularnością. Nawet rodzice są zachwyceni widokiem puzzli ze zdjęciem swojego dziecka.

W zależności wielkości i ilości elementów koszy czystych, tekturowych puzzli do sublimacji oscyluje w granicach 3-10 zł. Gotowe puzzle ze zdjęciem kosztują od 10 do 50 zł. Nadruk na puzzlach wykonuje się przy użyciu prasy płaskiej.

W ostatnim okresie oferta puzzli do sublimacji stała się bogatsza o puzzle wykonane z filcu, plastiku, MDF-u, puzzle magnetyczne oraz tekturowe z poliestrową warstwą do nadruku. Świetnym uzupełnieniem do puzzli są tekturowe pudełka ozdobne, na których można wykonać nadruk w technologii sublimacji.

4. Poszewka

Doskonały i niedrogi, a zarazem bardzo prosty w wykonaniu gadżet to poszewka, która po dodaniu wypełnienia staje się świetnym upominkiem lub elementem dekoracyjnym.

Poszewki do sublimacji występują w sprzedaży w różnych kształtach i wielkościach, mogą być uszyte z poliestru, satyny, mikrofibry, pluszu i innych syntetycznych materiałów. Białe poszewki w zależności od wielkości i rodzaju materiału z jakiego zostały uszyte kosztują od 5 do 15 zł. Za poszewkę z nadrukiem sublimacyjnym trzeba zapłacić od 15 do 30 zł. Nadruk podobnie jak w przypadku koszulki wykonuje się w prasie płaskiej.

Oprócz białych poszewek w handlu znajdują się poszewki kolorowe z białym miejscem do nadruku, kolorowe z białą, przypinaną nakładka do nadruku sublimacyjnego lub białe z kolorowymi dodatkami. Firmy, które oferują w sprzedaży poszewki posiadają również dedykowane wypełnienia, dzięki czemu w jednym miejscu zaopatrzymy się we wszystko co potrzeba do stworzenia praktycznej i oryginalnej poduszki.

5. Breloczek

Uniwersalny, praktyczny i niedrogi, a zarazem prosty do zrobienia gadżet reklamowy, jak i oryginalny upominek to od dłuższego czasu breloczek. Brelok do kluczy to gadżet unisex. W ostatnim okresie zauważyć można również inne odmiany breloczków np. ozdobne dodatki do telefonów komórkowych oraz galanterii – portfeli i torebek czy pendrivy.

Spotkałem się z breloczkami do sublimacji wykonanymi z metalu, metalu i skóry, plastiku, MDF-u oraz filcu, w przeróżnych kształtach. Cena breloczka w zależności od materiału z jakiego został wykonany: filc ok. 1-2 zł, plastiku ok. 3-5 zł, MDF-u ok. 5-7 zł, metalu ok. 5-15 zł. Cena gotowego breloczka z nadrukiem wynosi 7-30 zł. Nadruk wykonuje się bezpośrednio na breloczku lub metalowej płytce przyklejanej do breloczka w prasie płaskiej.

Droższe, metalowe breloczki są przeważnie pakowane w indywidualne ozdobne pudełeczka, podkreślające ich ekskluzywny charakter jako gadżetów promocyjno-reklmowych lub walorów jako oryginalny upominek.

6. Podkładka pod myszkę

Tak długo jak popularna myszka komputerowa nie zostanie zastąpiona innym wynalazkiem, podkładka pod myszkę będzie jednym z najpopularniejszych gadżetów do wykonywania nadruków w technologii sublimacji. Podkładka pod myszkę nie występuje w wielu odmianach jak poprzednio opisywane gadżety, zawsze wykonana jest ze spienionej gumy zapobiegającej przesuwania się podkładki po blacie oraz warstwy białego poliestru, na którym wykonuje się nadruk. Podkładki różnią się od siebie kształtem, wielkością oraz grubością warstwy gumy.

Cena czystej podkładki kształtuje się w przedziale 3-7 zł, z nadrukiem 8-20 zł. Wykonanie nadruku na podkładce nie sprawia żadnych trudności, dlatego ten gadżet polecany jest początkującym drukarzom sublimacyjnym. Do wykonania nadruku stosuje się prasę płaską.

7. Fartuszek

Prosty i praktyczny gadżet, który można wykorzystać jak oryginalny upominek lub gadżet wizerunkowy. Fartuszek musi być wykonany z poliestru lub innego materiału zawierającego w swoim składzie podobne tworzywo sztuczne.

Nadruk wykonuje się w prasie płaskiej. Koszt czystego fartuszka to 10-20 zł. Gotowy fartuszek z nadrukiem można kupić za 15-40 zł.

 

Przedstawione 7 najpopularniejszych gadżetów do sublimacji to absolutny top, który utrzymuje się już od kilku lat. Ze względu na bogactwo gadżetów, na których można wykonać nadruk sublimacyjny ranking ten w przyszłości może ulec niewielkim zmianom, ale uważam, że kubek z nadrukiem zawsze będzie na pierwszym miejscu tej klasyfikacji.

 

zdjęcia: funkyconcepts.com
bestsub.com

2 thoughts on “7 najpopularniejszych gadżetów do wykonywania nadruków sublimacyjnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *